ПЛАНИ заходів з виконання покладених на Державну Азовську морську екологічну інспекцію
Інформаційна стаття про Державну Азовську морську екологічну інспекцію України
joomla

ВЕСНЯНЕ ПОЛЮВАННЯ НЕЗАКОННЕ

Щороку у березні-квітні часто чути мелодійні звуки, що доносяться згори. Уважно придивившись, високо у небі можна розгледіти «порушників тиші» – це численні зграї, гусок, качок та інших птахів, які різноманітними «шеренгами» і «кутами» повертаються з місць зимівлі до місць гніздування.

 Під час міграції утворюються змішані зграї, до складу яких входять також рідкісні та занесені до Червоної книги України види. Перепочивають птахи на водоймах і полях, де живляться озиминою та рештками сільгоспкультур. 

Так склалося, що велика кількість пернатих приваблює багатьох охочих їх вполювати. Проте, відстріл мігруючих птахів навесні є екологічно особливо небезпечним, а весняне полювання визнано аморальним і заборонено на території Європейського Союзу. У 2002 році Рада Європи виступила з вимогою заборони весняного полювання в тих країнах, де воно ще відбувається.       Шкідливий вплив весняного полювання на довкілля очевидний. Поряд з безпосереднім знищенням птахів, зокрема рідкісних і червонокнижних, розганяються зграї та руйнуються гніздові пари, які у всіх видів гусок, лебедів та деяких качок на час міграції вже сформовані. З врахуванням того, що більшість гусеподібних моногамні, це є трагедією для тварин. Замість перепочинку, внаслідок зумовленого мисливцями стресу, відбувається загальне послаблення вже і так виснаженого зимівлею та тривалими перельотами організму пернатих, що негативно позначається на кількості потомства, життєздатності дорослих птахів і майбутніх пташенят. Постріли, наявність мисливців і собак у мисливських угіддях створює небезпеку загибелі та фактор турбування для представників місцевої фауни, для яких весна є періодом розмноження і виведення потомства. Перелік негативних екологічних наслідків весняного полювання можна продовжувати ще довго. До того ж, весняний трофей через низьку якість м’яса виснажених птахів немає ніякої цінності.

На сьогоднішній день в Україні весняне полювання заборонено також, а на охочих до такого полювання згідно із законом чекає відповідальність. 

Це може бути адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі до 2040,00 грн., позбавлення права полювання на строк до трьох років, конфіскації рушниць, інших використаних під час полювання знарядь і засобів та незаконно добутого. У разі знищення червонокнижних птахів, а також незаконного полювання на територіях і об’єктах природно-заповідного фонду, порушників може бути притягнуто до кримінальної відповідальності. При цьому, притягнення до відповідальності не звільняє порушників від обов’язку відшкодувати шкоду, завдану унаслідок незаконного добування тварин.

Для недопущення незаконного полювання, під час весняної міграції птахів Державна Азовська морська  екологічна інспекція традиційно посилює контроль у галузі збереження та використання тваринного світу на підконтрольній території. Вкотре закликаємо громадян дбайливо ставитись до навколишнього природного середовища, не порушувати закон, а мисливців до того ж вгамувати мисливську пристрасть і дочекатись дозволених строків полювання. Також запевняємо про невідворотність настання покарання винних осіб.

Дякуємо за розуміння!

У статті використано інформацію з сайтів Полювання та риболовля (www.hunt-fish.com.ua), Українське товариство охорони птахів (www.birdlife.org.ua).

Додаткова інформація