ПЛАНИ заходів з виконання покладених на Державну Азовську морську екологічну інспекцію
Інформаційна стаття про Державну Азовську морську екологічну інспекцію України
joomla

Всі зусилля – на покращення стану Молочного лимануЗона Молочного лиману є унікальним природним явищем. Це єдиний біосферний парк міжнародного рівня. Спочатку лиман був затокою Азовського моря, а в результаті діяльності хвиль в ХV столітті утворилася піщано-черепашкова коса Пересип, яка відокремила його від моря. З цього часу лиман почав існувати, як солоне озеро.

Через численні маніпуляції із територією лиману в ХХ столітті,  декілька років тому він перетворився на пустелю: риба не водилася,  солоність становила більше 50 проміле. Три покоління пеленгаса просто втрачено, бо за  таких умов він гине. Від колишнього урізу води все висохло в радіусі кілометра.

 

Але декілька років тому почалося відновлення протоків, які з’єднують Молочний лиман з Азовським морем. Це суттєво покращило екологічний  стан природного парку.

Як повідомив начальник відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу Державної Азовської морської екологічної інспекції Віталій Нежвицький, при проведенні візуального обстеження меж водного дзеркала Молочного лиману виявилося, що лиман практично досяг свого природного рівня:

 

– Вода лиману внаслідок нормалізації гідрохімічних показників має природний колір, в ній спостерігається безліч різноманітних водних живих ресурсів, у тому числі, скупчення молоді пеленгасу. Також почали розвиватися водорості. Опосередкованим доказом стабілізації гідрологічного режиму є наявність збільшення відвалів мушлі вздовж урізу води Молочного лиману. Візуально спостерігаються чисельні скупчення мігруючих птахів, коридори міграції яких охороняються згідно міжнародного права (Рамсарська Конвенція, 1971 р., м. Ромсар).

Відкритий навесні з’єднувальний канал між лиманом та морем сприяв масовому заходу на нерест до лиману великої кількості плідників пеленгасу, азово-чорноморської кефалі, камбали-глоси. Але на даний час водообмін між Азовським морем та Молочним лиманом знову повністю відсутній. Це, безумовно, негативно впливає на оптимальний гідрологічний режим заказника. Протягом останнього місяця спостерігається тенденція до зниження води лиману шляхом випару, що приводить до підвищення його солоності, а також зменшення розчиненого у воді кисню. Звісна річ, така ситуація може призвести в подальшому до масової загибелі водних живих ресурсів.

Згідно «Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення Молочний лиман», Положення «Про Приазовський національний природний парк», Охоронних зобов’язань № 442 від 12.04.2011  року, підтримання оптимального гідрологічного режиму заказника загальнодержавного значення «Молочний лиман», у тому числі, забезпечення підтримки водообміну між Азовським морем та лиманом, покладено на Приазовський національний природний парк.

 

На підставі наведеного вище, Приазовському національному природному парку інспекторами ДАМЕІ надано Припис щодо здійснення підтримки діючого гирла гідрологічного заказника «Молочний лиман» та проведення інших заходів для підтримання оптимального гідрологічного режиму заказника. Також, у зв’язку із погіршенням ситуації, до Парку терміново надіслано листа з вимогами про проведення зазначених робіт.

 

Додаткова інформація